| Part Number | BAT54CLT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | BAT54CLT1G.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 100mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | BAT54CLT1GOSDKR |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 25V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA (DC) |
| Base Part Number | BAT54CL |