| Part Number | ADF4360-7BCPZRL7 |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC SYNTHESIZER VCO 24LFCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | ADF4360-7BCPZRL7.pdf |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Type | Fanout Distribution, Integer N Synthesizer (RF) |
| Supplier Device Package | 24-LFCSP-WQ (4x4) |
| Series | - |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| PLL | Contact Email:sales@antdic.com |
| Output | Clock |
| Other Names | ADF4360-7BCPZRL7CT |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input | CMOS, TTL |
| Frequency - Max | 1.8GHz |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Base Part Number | ADF4360 |