| Part Number | HMC218BMS8GE |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC MMIC MIXER DBL-BAL 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | HMC218BMS8GE.pdf |
| Voltage - Supply | - |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
| Series | - |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| RF Type | WiMax |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Number of Mixers | 1 |
| Noise Figure | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain | - |
| Frequency | 3.5GHz ~ 8GHz |
| Detailed Description | RF Mixer IC WiMax Down Converter 3.5GHz ~ 8GHz 8-MSOP-EP |
| Current - Supply | - |
| Base Part Number | HMC218 |











In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com

