| Part Number | HMC400MS8E |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC MMIC MIXER HI IP3 8-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | HMC400MS8E.pdf |
| Voltage - Supply | - |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Series | - |
| Secondary Attributes | Up/Down Converter |
| RF Type | General Purpose |
| Packaging | Strip |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Number of Mixers | 1 |
| Noise Figure | 9dB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain | - |
| Frequency | 1.7GHz ~ 2.2GHz |
| Detailed Description | RF Mixer IC General Purpose Up/Down Converter 1.7GHz ~ 2.2GHz 8-MSOP |
| Current - Supply | - |
| Base Part Number | HMC400 |









In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com

