| Part Number | HMC990LP4ETR |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC MIXER 700MHZ-3.5GHZ 24QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | HMC990LP4ETR.pdf |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Series | - |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| RF Type | General Purpose |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 24-VQFN Exposed Pad |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Number of Mixers | 2 |
| Noise Figure | 8.9dB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain | 7.8dB |
| Frequency | 700MHz ~ 3.5GHz |
| Detailed Description | RF Mixer IC General Purpose Down Converter 700MHz ~ 3.5GHz 24-QFN (4x4) |
| Current - Supply | 148mA |
| Base Part Number | HMC990 |













In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com

