| Part Number | FEP16GTA |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 400V 16A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | FEP16GTA(1).pdfFEP16GTA(2).pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 8A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 400V 16A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 16A |
| Base Part Number | FEP16G |



In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com
