| Part Number | MBRB30H60CT-1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MBRB30H60CT-1G.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 15A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V |
| Supplier Device Package | I2PAK (TO-262) |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Operating Temperature - Junction | Contact Email:sales@antdic.com |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 60V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Base Part Number | MBRB30H60CT |