| Part Number | MBRF30H150CTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MBRF30H150CTG.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.11V @ 15A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V |
| Supplier Device Package | TO-220FP |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature - Junction | Contact Email:sales@antdic.com |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 60µA @ 150V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Base Part Number | MBRF30H150CT |