| Part Number | MMBD4148CC |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MMBD4148CC(1).pdfMMBD4148CC(2).pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | MMBD4148CCTR |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 42 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA |
| Base Part Number | MMBD4148CC |