| Part Number | MSRD620CTT4G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MSRD620CTT4G.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.15V @ 3A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55ns |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | MSRD620CTT4GOSDKR |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 3A |
| Base Part Number | MSRD620CT |