| Part Number | MUR1615CTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 150V 8A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MUR1615CTG.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 975mV @ 8A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | MUR1615CTGOS |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 8A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 150V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A |