| Part Number | BAT40VC-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT563 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | BAT40VC-7.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | SOT-563 |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | BAT40VC-7DIDKR |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Detailed Description | Diode Array 2 Independent Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 25V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA (DC) |