| Part Number | BAV23-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY GP 200V 400MA SOT143 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | BAV23-7.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 200mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | SOT-143 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | BAV23-7DITR BAV237 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Detailed Description | Diode Array 2 Independent Standard 200V 400mA (DC) Surface Mount TO-253-4, TO-253AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 400mA (DC) |
| Base Part Number | BAV23 |