| Part Number | SBR20100CTP |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SBR 100V 10A ITO220S |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | SBR20100CTP.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | ITO-220S |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SBR® |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Super Barrier |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 100V 10A Through Hole TO-220-3 Isolated Tab |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
| Base Part Number | SBR20100CT |