| Part Number | SBR20A300CT |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SBR 300V 10A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | SBR20A300CT.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SBR® |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Diode Type | Super Barrier |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 300V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 300V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |