| Part Number | SDM40E20LA-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | SDM40E20LA-7.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 430mV @ 500mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 20V 400mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 20V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 400mA |