| Part Number | 30CTQ045 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | 30CTQ045(1).pdf30CTQ045(2).pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 15A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Base Part Number | 30CTQ045 |