| Part Number | 6CWQ04FNTRL |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | 6CWQ04FNTRL.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 3A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 3.5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 40V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 3.5A |
| Base Part Number | 6CWQ04 |