| Part Number | VI30M120C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | VI30M120C-M3/4W.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 15A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V |
| Supplier Device Package | TO-262AA |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Operating Temperature - Junction | Contact Email:sales@antdic.com |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 120V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |