| Part Number | MBR1535CT |
|---|---|
| Manufacturer | FDK America |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MBR1535CT(1).pdfMBR1535CT(2).pdf |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1 Pair Common Cathode |
| Voltage - Breakdown | TO-220-3 |
| Speed | 15A |
| Series | - |
| RoHS Status | Tube |
| Reverse Recovery Time (trr) | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Polarization | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | MBR1535CTFS |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number | MBR1535CT |
| Expanded Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Diode Configuration | 100µA @ 35V |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 840mV @ 15A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 35V |
| Capacitance @ Vr, F | -65°C ~ 150°C |