| Part Number | MBRD10100CT |
|---|---|
| Manufacturer | IAR Systems Software Inc |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO252 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MBRD10100CT.pdf |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1 Pair Common Cathode |
| Voltage - Breakdown | TO-252, (D-Pak) |
| Speed | 5A |
| Series | MBR |
| RoHS Status | Tape & Reel (TR) |
| Reverse Recovery Time (trr) | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Polarization | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | F7358TR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
| Manufacturer Part Number | MBRD10100CT |
| Expanded Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Diode Configuration | 1mA @ 100V |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO252 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 850mV @ 5A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100V |
| Capacitance @ Vr, F | -55°C ~ 150°C |