| Part Number | 91730AMLFT |
|---|---|
| Manufacturer | IDT (Integrated Device Technology) |
| Description | IC CLOCK GENERATOR LOW EMI 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | 91730AMLFT.pdf |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Type | Clock Generator |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PLL | Contact Email:sales@antdic.com |
| Output | Clock |
| Other Names | ICS91730AMLFT ICS91730AMLFT-ND |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input | Clock |
| Frequency - Max | 80MHz |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Base Part Number | ICS91730 |