| Part Number | RF2001NS2DFHTL |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | SUPER FAST RECOVERY DIODE (AEC-Q |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | RF2001NS2DFHTL(1).pdfRF2001NS2DFHTL(2).pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | LPDS |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | RF2001NS2DFHTLCT |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |