| Part Number | MAX9995ETX+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC MIXER 1.7-2.2GHZ DWN 36TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MAX9995ETX+T.pdf |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 36-TQFN (6x6) |
| Series | MAX9995 |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| RF Type | Cellular, DCS, EDGE, PCS, UMTS, WLL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Mixers | Contact Email:sales@antdic.com |
| Noise Figure | 9.9dB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain | 6.1dB |
| Frequency | 1.7GHz ~ 2.2GHz |
| Detailed Description | RF Mixer IC Cellular, DCS, EDGE, PCS, UMTS, WLL Down Converter 1.7GHz ~ 2.2GHz 36-TQFN (6x6) |
| Current - Supply | 380mA |








In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com

