| Part Number | MBRB20100CT-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MBRB20100CT-TP.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | D²PAK |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
| Base Part Number | MBRB20100CT |