APT30D120BCTG Image Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APT30D120BCTG with confidence from Antdic.com, 1 Year Warranty
APT30D120BCTG
Part Number: APT30D120BCTG
Manufacturer:
Description: DIODE ARRAY GP 1200V 30A TO247
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Datasheets: APT30D120BCTG.pdf
Quantity: 21913 pcs
Reference Price(In US Dollars)
This price is for reference only.Due to the high price fluctuation,
If you need to get the correct price,Please send your RFQ to sales@antdic.com
Online Inquiry
Part Number APT30D120BCTG
Manufacturer
Quantity Available In Stock
Datasheets APT30D120BCTG.pdf
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.5V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200V
Supplier Device Package TO-247 [B]
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series -
Reverse Recovery Time (trr) 370ns
Packaging Tube
Package / Case Contact Email:sales@antdic.com
Other Names APT30D120BCTGMI
APT30D120BCTGMI-ND
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Mounting Type Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 26 Weeks
Diode Type Standard
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Detailed Description Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V 30A Through Hole TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 250µA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A