| Part Number | APT30D120BCTG |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | DIODE ARRAY GP 1200V 30A TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | APT30D120BCTG.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 30A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Supplier Device Package | TO-247 [B] |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 370ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | APT30D120BCTGMI APT30D120BCTGMI-ND |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V 30A Through Hole TO-247-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 1200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |