| Part Number | BAV170 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | DIODE ARRAY GP 85V 125MA SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | BAV170.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 50mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 85V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 3µs |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | BAV170DICT |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 85V 125mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5nA @ 75V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 125mA (DC) |
| Base Part Number | BAV170 |