| Part Number | BAR43FILM |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | BAR43FILM.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | 497-2521-6 |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Detailed Description | Diode Schottky 30V 100mA Surface Mount SOT-23-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 30V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA |
| Capacitance @ Vr, F | 7pF @ 1V, 1MHz |
| Base Part Number | BAR43 |