STMicroelectronicsBYV541V-200 Image Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BYV541V-200 with confidence from Antdic.com, 1 Year Warranty
BYV541V-200
Part Number: BYV541V-200
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: DIODE MODULE 200V 50A ISOTOP
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Datasheets: BYV541V-200.pdf
Quantity: 43581 pcs
Reference Price(In US Dollars)
This price is for reference only.Due to the high price fluctuation,
If you need to get the correct price,Please send your RFQ to sales@antdic.com
Online Inquiry
Part Number BYV541V-200
Quantity Available In Stock
Datasheets BYV541V-200.pdf
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850mV @ 50A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Supplier Device Package ISOTOP®
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series -
Reverse Recovery Time (trr) 60ns
Packaging Tube
Package / Case Contact Email:sales@antdic.com
Other Names 497-2689-5
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Mounting Type Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Diode Type Standard
Diode Configuration 2 Independent
Detailed Description Diode Array 2 Independent Standard 200V 50A Chassis Mount ISOTOP
Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 50A