| Part Number | STPS0540ZY |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | SOD-123 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 500mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | Q Automotive |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | SOD-123 |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Detailed Description | Diode Schottky 40V 500mA Surface Mount SOD-123 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40µA @ 40V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Part Number | STPS0540 |












In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com
