| Part Number | FMN-2206S |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | FMN-2206S.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ns |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | FMN-2206S DK |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |