| Part Number | FMX-4202S |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE ARRAY GP 200V 20A TO3PF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | FMX-4202S.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | TO-3PF |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | FMX-4202S DK |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 20A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |