| Part Number | SDURF1030CTR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensirion |
| Description | DIODE ARRAY GP 300V ITO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | SDURF1030CTR.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 5A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | 1655-1212 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 300V Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30µA @ 300V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |