| Part Number | STPS30L30CT |
|---|---|
| Manufacturer | Storm Interface |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | STPS30L30CT.pdf |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1 Pair Common Cathode |
| Voltage - Breakdown | TO-220AB |
| Speed | 15A |
| Series | - |
| RoHS Status | Tube |
| Reverse Recovery Time (trr) | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Polarization | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | 497-2756-5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Manufacturer Part Number | STPS30L30CT |
| Expanded Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Diode Configuration | 1.5mA @ 60V |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 460mV @ 15A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30V |
| Capacitance @ Vr, F | 150°C (Max) |