| Part Number | TCMT1101 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | TCMT1101.pdf |
| Voltage - Breakdown | 4-SOP |
| Vce Saturation (Max) | 9.5µs, 8.5µs |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 80% @ 10mA |
| Series | - |
| RoHS Status | Tape & Reel (TR) |
| Polarization | 4-SOIC (0.173", 4.40mm) |
| Output Type | Transistor |
| Operating Temperature | Contact Email:sales@antdic.com |
| Number of Channels | 1 |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 70V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number | TCMT1101 |
| Kit Type | 300mV |
| Input Type | DC |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 5.5µs, 7µs |
| Expanded Description | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP |
| Description | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP |
| Current Transfer Ratio (Min) | 60mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 40% @ 10mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 1.35V |
| Current - Breakover | 3750Vrms |
| Channels per IC | 50mA |