| Part Number | TCMT4600 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | OPTOISO 3.75KV 4CH TRANS 16-SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | TCMT4600.pdf |
| Voltage - Output (Max) | 70V |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.35V |
| Vce Saturation (Max) | 300mV |
| Turn On / Turn Off Time (Typ) | 6µs, 5µs |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
| Series | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | Contact Email:sales@antdic.com |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 16-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Transistor |
| Other Names | 751-1376-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Number of Channels | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | AC, DC |
| Detailed Description | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 4 Channel 16-SOP |
| Current Transfer Ratio (Min) | 80% @ 5mA |
| Current Transfer Ratio (Max) | 300% @ 5mA |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 60mA |