Electro-Films (EFI) / VishayVS-43CTQ100PBF Image Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VS-43CTQ100PBF with confidence from Antdic.com, 1 Year Warranty
VS-43CTQ100PBF
Part Number: VS-43CTQ100PBF
Manufacturer: Vishay Precision Group
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Datasheets: VS-43CTQ100PBF(1).pdfVS-43CTQ100PBF(2).pdf
Quantity: 41558 pcs
Reference Price(In US Dollars)
This price is for reference only.Due to the high price fluctuation,
If you need to get the correct price,Please send your RFQ to sales@antdic.com
Online Inquiry
Part Number VS-43CTQ100PBF
Quantity Available In Stock
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 810mV @ 20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Supplier Device Package TO-220AB
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series -
Packaging Tube
Package / Case TO-220-3
Other Names Contact Email:sales@antdic.com
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Mounting Type Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Diode Type Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Detailed Description Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 1mA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A