AMI Semiconductor / ON SemiconductorMBRB41H100CTT4G Image Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRB41H100CTT4G with confidence from Antdic.com, 1 Year Warranty
MBRB41H100CTT4G
Part Number: MBRB41H100CTT4G
Manufacturer: AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Datasheets: MBRB41H100CTT4G.pdf
Quantity: 25254 pcs
Reference Price(In US Dollars)
This price is for reference only.Due to the high price fluctuation,
If you need to get the correct price,Please send your RFQ to sales@antdic.com
Online Inquiry
Part Number MBRB41H100CTT4G
Quantity Available In Stock
Datasheets MBRB41H100CTT4G.pdf
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Supplier Device Package D2PAK-3
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series SWITCHMODE™
Packaging Original-Reel®
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names Contact Email:sales@antdic.com
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 7 Weeks
Diode Type Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Detailed Description Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A