| Part Number | MPC9772AE |
|---|---|
| Manufacturer | IDT (Integrated Device Technology) |
| Description | IC PLL CLK GENERATOR 1:12 52LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MPC9772AE.pdf |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution, Multiplexer, Zero Delay Buffer |
| Supplier Device Package | 52-TQFP (10x10) |
| Series | - |
| Ratio - Input:Output | 3:12 |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 52-LQFP |
| PLL | Contact Email:sales@antdic.com |
| Output | LVCMOS |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Frequency - Max | 240MHz |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Base Part Number | MPC9772 |







In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com
