| Part Number | APTF1616SEJ3ZGGVBDC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status: | |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | APTF1616SEJ3ZGGVBDC.pdf |
| Wavelength - Peak | 640nm Red, 520nm Green, 465nm Blue |
| Wavelength - Dominant | 625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V Red, 3.2V Green, 3.3V Blue |
| Viewing Angle | 120° |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 1.60mm W |
| Series | - |
| Packaging | Contact Email:sales@antdic.com |
| Package / Case | 0606 (1616 Metric) |
| Other Names | 754-2166-1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating | 360mcd Red, 750mcd Green, 140mcd Blue |
| Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 1.60mm |
| Lens Color | Colorless |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max) | 0.90mm |
| Features | - |
| Detailed Description | Red, Green, Blue (RGB) 625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2.2V Red, 3.2V Green, 3.3V Blue 0606 (1616 Metric) |
| Current - Test | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue |
| Configuration | Common Cathode |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |