| Part Number | APTDF400AA120G |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | DIODE MODULE 1.2KV 470A SP6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | APTDF400AA120G(1).pdfAPTDF400AA120G(2).pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3V @ 400A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Supplier Device Package | SP6 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 385ns |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | APTDF400AA120GMP-ND |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1200V 470A Chassis Mount LP4 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 1200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 470A |