| Part Number | EMN11T2R |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 80V 100MA EMD6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | EMN11T2R(1).pdfEMN11T2R(2).pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 100mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V |
| Supplier Device Package | EMD6 |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | EMN11T2R-ND EMN11T2RTR |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 2 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA Surface Mount SOT-563, SOT-666 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 70V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100mA |
| Base Part Number | MN11 |