| Part Number | MAX2690EUB-T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC MIXER DOWNCONVERTER 10UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 10-uMAX |
| Series | - |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| RF Type | Cellular, CDMA, ISM, PCS, WLAN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Number of Mixers | Contact Email:sales@antdic.com |
| Noise Figure | 12dB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain | 7.9dB |
| Frequency | 400MHz ~ 2.5GHz |
| Detailed Description | RF Mixer IC Cellular, CDMA, ISM, PCS, WLAN Down Converter 400MHz ~ 2.5GHz 10-uMAX |
| Current - Supply | 20.1mA |







In Autosar development, besides a run-time environment and an application layer, ‘basic software’ ...
Global Electronic Components Distributor
Copyright © 2012-2020 Antdic.com

