| Part Number | TCM828ECT713 |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG SWITCHD CAP INV SOT23A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | TCM828ECT713.pdf |
| Voltage - Start Up | Charge Pump |
| Voltage - Output (Max) | -Vin, 2Vin |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 1.5V |
| Voltage - Breakdown | SOT-23-5 |
| Series | - |
| RoHS Status | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | Contact Email:sales@antdic.com |
| Polarization | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | 1 |
| Output | Ratiometric |
| Other Names | 158-2031-2 158-2031-2-ND TCM828ECT713TR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of DAC's | 12kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Manufacturer Part Number | TCM828ECT713 |
| Expanded Description | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 25mA SC-74A, SOT-753 |
| Description | IC REG SWITCHD CAP INV SOT23A |
| Contact Rating @ Voltage | Positive or Negative |
| Clock Sync | No |