| Part Number | TCM829ECT713 |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG SWITCHD CAP INV SOT23A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | TCM829ECT713.pdf |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin, 2Vin |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Charge Pump |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | Contact Email:sales@antdic.com |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Other Names | 158-2032-2 158-2032-2-ND TCM829ECT713RTR TCM829ECT713RTR-ND TCM829ECT713TR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Ratiometric |
| Frequency - Switching | 35kHz |
| Detailed Description | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 25mA SC-74A, SOT-753 |
| Current - Output | 25mA |
| Base Part Number | TCM829 |