| Part Number | MMBD1503-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE ARRAY GP 180V 200MA SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | MMBD1503-TP.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 200mA |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 180V |
| Supplier Device Package | SOT-23 |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 180V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10nA @ 180V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA |
| Base Part Number | MMBD1503 |