| Part Number | STPS1045B |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | STPS1045B.pdf |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 10A |
| Voltage - Breakdown | D-Pak |
| Series | - |
| RoHS Status | Tube |
| Reverse Recovery Time (trr) | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Resistance @ If, F | 760pF @ 5V, 1MHz |
| Polarization | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | *STPS1045B STPS1045B-ND STPS1045BIR VS-STPS1045B VS-STPS1045BIR VS-STPS1045BIR-ND VSSTPS1045B VSSTPS1045BIR-ND |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | STPS1045B |
| Expanded Description | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount D-Pak |
| Diode Configuration | 200µA @ 45V |
| Description | DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 630mV @ 10A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 45V |
| Capacitance @ Vr, F | -40°C ~ 175°C |