| Part Number | STTH208U |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 2A SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | STTH208U.pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.65V @ 2A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V |
| Supplier Device Package | SMB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | Contact Email:sales@antdic.com |
| Other Names | 497-12804-2 STTH208U-ND |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 800V 2A Surface Mount SMB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Part Number | STTH208 |