| Part Number | VF20200G-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V ITO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In Stock |
| Datasheets | VF20200G-E3/4W(1).pdfVF20200G-E3/4W(2).pdf |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | TMBS® |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names | Contact Email:sales@antdic.com |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |