STMicroelectronicsSTTH2002CG Image Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STTH2002CG with confidence from Antdic.com, 1 Year Warranty
STTH2002CG
Part Number: STTH2002CG
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: DIODE ARRAY GP 200V 15A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Datasheets: STTH2002CG.pdf
Quantity: 23840 pcs
Reference Price(In US Dollars)
This price is for reference only.Due to the high price fluctuation,
If you need to get the correct price,Please send your RFQ to sales@antdic.com
Online Inquiry
Part Number STTH2002CG
Quantity Available In Stock
Datasheets STTH2002CG.pdf
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Supplier Device Package D2PAK
Speed Fast Recovery = 200mA (Io)
Series -
Reverse Recovery Time (trr) 27ns
Packaging Tube
Package / Case Contact Email:sales@antdic.com
Other Names 497-3546-5
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Diode Type Standard
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Detailed Description Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A